Tradičně notář sepisuje kupní smlouvy, darovací smlouvy, smlouvy o zřízení věcného břemene a smlouvy směnné, jejichž předmětem jsou zejména nemovité věci (domy, byty, pozemky). Notář smlouvu sepíše ve formě notářského zápisu, který je na rozdíl od smlouvy sepsané například advokátem, realitní kanceláří nebo samotnými stranami, veřejnou listinou. Význam veřejné listiny spočívá v tom, že je nadána veřejnou vírou, která předpokládá pravdivost a pravost údajů v ní obsažených, ledaže by byl prokázán opak (lze ji použít jako důkaz při případných soudních sporech).
Sepsaná a podepsaná smlouva spolu s návrhem na vklad vlastnického práva, příp. s návrhem na vklad věcného břemene či služebnosti bytu se předkládá příslušnému katastrálnímu úřadu k evidenci do veřejného seznamu. Zápisem týkajícím se práv do katastru nemovitostí se rozumí zápis věcných práv, práv ujednaných jako věcná, nájmu a pachtu do katastru. Existují tři druhy zápisů do katastru nemovitostí: vklad, záznam a poznámka, avšak podle nové právní úpravy se všechna věcná práva zapisují vkladem. Podle nové právní úpravy je stanoveno, že stavba je součástí pozemku – stavba i pozemek jsou tedy v rukou jediného vlastníka. Při zřizování věcných břemen či služebností bytu (např. doživotní užívání bytu) je však vždy třeba zvážit daňové souvislosti. Katastrální úřad je oprávněn veřejnou listinu (smlouvu sepsanou ve formě notářského zápisu) přezkoumávat v omezenější míře, než listinu soukromou (smlouvu sepsanou advokátem, samotnými stranami, realitní kanceláří).
Notář může v souvislosti se sepsáním kupní smlouvy ohledně převodu nemovitostí také převzít kupní cenu do notářské úschovy, případně sepsat svěřenskou smlouvu, tím je zajištěn bezpečný způsob úhrady kupní ceny. Chrání tak právo strany prodávající na zaplacení kupní ceny a současně je i jistotou pro stranu kupující, že za nemovitost zaplatí až po nabytí vlastnického práva či splnění dalších podmínek stanovených smluvními stranami.
Znalecký posudek o ceně nemovitých věcí k převodu není nezbytný. Poplatníci daně z nabytí nemovitých věcí (zásadně to je převodce, není-li jiná dohoda) si totiž pro stanovení základu daně mohou zvolit mezi zjištěnou cenou (podle znaleckého posudku) nebo směrnou hodnotou, která vychází z cen obdobných nemovitých věcí v daném místě a čase, tj. se zohledněním druhu, polohy, účelu, stavu, stáří, vybavení a stavebně technických parametrů nemovité věci. Podle nové právní úpravy se způsob určení základu daně, čili hodnoty, ze které se daň zaplatí nazývá nabývací hodnotou a tou je buď kupní cena (sjednaná) nebo tzv. srovnávací daňová hodnota. Srovnávací daňová hodnota je buď částka odpovídající 75 % tzv. směrné hodnoty nebo částka odpovídající 75 % procentům zjištěné ceny dle znaleckého posudku.
Daň z bezúplatného příjmu (darovací daň) je 15 % u fyzických osob a 19 % u právnických osob. Daňové přiznání je nutno podat do 1.4. následujícího kalendářního roku od nabytí nemovitostí, v rámci tedy standardního daňového přiznání k dani z příjmu. Osvobození od daně z bezúplatného příjmu - od příbuzného v linii přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci atd.) a od příbuzného v linii vedlejší (sourozenci, strýcové, tety, synovci, neteře, manžel, zeť, snacha, děti manžela, rodiče manžela, manžel rodiče, spolužijící osoby).
K notářskému zápisu je třeba předložit:
identifikační údaje účastníků (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, bydliště)
originály nebo ověřené kopie nabývacích titulů k nemovitým věcem
výpis z katastru nemovitostí - list vlastnictví (na žádost může vyhotovit notářka, neboť má přístup do Czechpointu)
obvyklá cena nemovitých věcí
pokud dochází k dělení pozemků (nebo zřízení věcného břemene) – geometrický plán, event. souhlas s dělením pozemků
pokud se prodává spoluvlastnický podíl, doklad o vyrozumění ostatních spoluvlastníků o jejich předkupním právu
Za přijetí každého návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu vybírají katastrální úřady správní poplatek ve výši 2 000 Kč.
Katastrální úřad pro hlavní město Prahu se sídlem v Praze
Katastrální pracoviště Praha
Pod Sídlištěm 1800/9
182 14 Praha 8, ID datové schránky: qjfadtx
tel: +420 284 041 111 (ústředna), tel: +420 284 042 001 (sekretariát), tel: +420 284 042 093 (vklady do katastru), tel: +420 284 042 044 (záznamy do katastru)
e-mail: ku.proprahu@cuzk.cz
Úřední hodiny a podatelna
Pondělí 8:00 – 17:00
Úterý 8:00 – 15:00
Středa 8:00 – 17:00
Čtvrtek 8:00 – 15:00
Pátek 8:00 – 13:00 (pouze podatelna)
Adresa: Praha 5-Smíchov,
Štefánikova 265/26
Telefon: +420 257 322 211
+420 257 322 223
Email: notar@enotar.cz
Bankovní účet: 2550006/2700
IČ: 25802801
Datová schránka: 9t4cbfx
Člen NK ČR pro hl. m. Prahu.
Pondělí: | 8:00 - 17:00 |
Úterý: | 8:00 - 16:30 |
Středa: | 8:00 - 18:00 |
Čtvrtek: | 8:00 - 16:30 |
Pátek: | 8:00 - 14:30 |
Po dohodě lze sjednat jiný termín nebo místo jednání.
Služby Czech Pointu